Kde sme | Mapa webu | i-net  
 
  
MUDr. Andrej Zlatoś

 

 

Alergény 

(zdroj:www.alergia.sk)

Čo je to alergén?


Alergie sa prejavujú po kontakte organizmu s rôznymi látkami životného prostredia - alergénmi.Alergény nie sú prirodzene agresívne látky. Je dôležité uvedomiť si, že alergény nie sú agresívne častice (ako baktérie či vírusy) a u väčšiny ľudí nespôsobujú žiadne prejavy. Avšak 10-20 % ľudí vďaka anomálii vo fungovaní imunitného systému, ktorý je geneticky daný od narodenia, bude alergény falošne vnímať ako agresívne a bude produkovať obrannú imunitnú reakciu. Abnormálna imunitná reakcia voči alergénom je zodpovedná za mnohoraké prejavy alergického ataku: kýchanie, svrbenie, kašeľ, ťažkosti s dýchaním, začervenanie atď.

 

 

Typy alergénov


Okolo nás existujú tisíce alergénov, ktoré sa líšia svojim pôvodom, štruktúrou či cestou, akou vstupujú do organizmu. Obrovské množstvo alergií je zapríčinených alergénmi vznášajúcimi sa v okolitom vzduchu. Alergény však môžu prísť do kontaktu s telom aj prehltnutím, injekciou alebo priamym kontaktom, či vniknutím cez vonkajší povrch tela (kožu). Vo väčšine prípadov sa alergia prejaví v orgáne, kde prebieha kontakt s alergénom (nádcha a astma - vzdušné alergény, kontaktná dermatitída - kontaktné alergény, tráviaci trakt - potravinové alergény). Avšak niekedy môžu alergény spustiť symptómy v orgánoch vzdialených od miesta kontaktu.

Podradené stránky:

Potravinové alergény
Vonkajšie alergény
Vnútorné alergény
Roztoče
Kontaktné alergény
Peľová galéria
pixel

Prvé vyšetrenie 

Prvé  vyšetrenie

viac info  TU 

 
ZAMERANIE 

ambulancia je

zameraná na deti

a dorast 

 
NOVINKA 

  • virtuálna ambulancia
  • SMS notifikácie termínov
  • výber termínu cez internet

viac informácií....        

 

 
GDPR  

Od mája 2018 platí

smernica GDPR EU 

o ochrane osobných údajov

poučenie....

 

pixel
pixel
psoit design Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky Úvodná stránka Zdravita, združenie ambulantných lekárov Zdravita, združenie ambulantných lekárov psoit design MUDr.Andrej  Zlatoš Zdravita, združenie ambulantných lekárov Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky
pixel pixel