Kde sme | Mapa webu | i-net  
 
  
MUDr. Andrej Zlatoś

Rady pri ekzéme  

 

Možnosti prevencie a liečby atopického ekzému

 

10 TIPOV AKO SI PORADIŤ S ATOPICKÝM EKZÉMOM U DIEŤAŤA A ZABRÁNIŤ JEHO “VZPLANUTIAM”

 

1.    ZAVEĎTE PREVENTÍVNE OPATRENIA

Atopický ekzém môže vzplanúť kedykoľvek. Vďaka starostlivému pozorovaniu Vášho dieťaťa a používaniusprávnej liečby je však možné udržiavať výskyt vzplanutí na minime. Založte si denník, do ktorého zapisujte, kedy a na ktorých miestach sa u Vášho dieťaťa objavujú vzplanutia ekzému. Všímajte si jeho aktivity a prostredie, v ktorom sa pohybuje, a snažte sa zistiť, ktoré spúšťače (napr. jedlo, domáce zvieratá, prach, stres) zapríčiňujú zhoršenie stavu ekzému. Prevencia je vždy jednoduchšia ako liečba. Identifikovanie situácií, ktoré spúšťajú vzplanutia, a vyhýbanie sa týmto situáciám je kľúčom k minimalizovaniu negatívnych dopadov, aké má ekzém na život Vášho dieťaťa.

 

2.    INFORMUJTE UČITEĽA

Požiadajte o spoluprácu učiteľa v škôlke alebo v škole. Informujte ho o opatreniach, ktoré ste zaviedli na prevenciu vzplanutí ekzému u Vášho dieťaťa. Poskytnite mu zoznam všetkých vecí a aktivít, ktorým sa má Vaše dieťa vyhýbať a vysvetlite mu účel emoliencií (produkty na premastenie a hydratáciu pokožky) a špeciálnych mydiel, ktoré má Vaše dieťa používať počas dňa.

 

3.       VYBERAJTE SPRÁVNE OBLEČENIE

Nevhodné je obtiahnuté oblečenie z hrubej alebo pichľavej látky. Vlna a niektoré syntetické materiály môžu pokožku dráždiť. Najlepšou voľbou je bavlna. Vzdušné a voľné oblečenie môže zabrániť spoteniu, ktoré zhoršuje svrbenie. V teplých miestnostiach nezabudnite dieťaťu vyzliecť kabát alebo sveter, aby sa nespotilo. Svrbenie môžu vyvolať aj štítky na oblečení, preto ich radšej odstráňte. Používanie hypoalergenických pracích práškov bez parfumov tiež pomôže zamedziť podráždeniu kože spôsobeného oblečením.

 

4.    NAUČTE DIEŤA SPOLUPRACOVAŤ

Mali by ste svoje dieťa učiť od malička, ako sa dá zabrániť vzplanutiam ekzému a pravidelne mu pripomínať preventívne opatrenia. Ak ho naučíte udržať kontrolu nad ekzémom, umožníte mu do sýtosti si užívať radostné detské aktivity. Napríklad, keď si od malička zvykne na to, že po plávaní alebo po inom športe je potrebné osprchovať sa vlažnou vodou a natrieť sa emolienciom, aby sa znížilo riziko vzplanutia, je pravdepodobnejšie, že tieto činnosti sa môžu pre neho stať úplne samozrejmé.

 

5.    UDRŽUJTE ŠKRIABANIE POD KONTROLOU

Je tiež dôležité, aby ste dieťa naučili ovládnuť nutkanie na škriabanie. Krátke nechty na rukách a nohách minimalizujú možnosť poranenia kože škriabaním. Namiesto škriabania naučte dieťa kožu radšej tisnúťalebo tlačiť prstami. Aj priloženie niečoho studeného na svrbivé miesto môže priniesť úľavu. Pri nočnom škriabaní zvážte použitie jemných bavlnených rukavíc. Najlepší spôsob, ako predchádzať škriabaniu, je podráždenú kožu ihneď ošetriť a zabrániť opätovnému vzplanutiu ekzému.

 

6.    PRIPRAVTE SA NA ZMENY ROČNÝCH OBDOBÍ

V lete dochádza k zhoršeniu atopického ekzému. Príčin je viacero: neznášanlivosť slnka u ľudí so svetlým typom pokožky, väčšie množstvo inhalačných alergénov, zvýšené potenie v horúcom a vlhkom prostredí. Dávajte pozor, aby sa Vaše dieťa nespotilo a nespálilo. Pri pobyte na slnku je dôležité používať krémy s vysokým ochranným faktorom proti UVA a UVB žiareniu (SPF 50). Klimatizácia v letnom období a kúrenie v zime môžu spôsobiť vysušenie kože, preto je potrebné ju natierať emolienciami starostlivo a pravidelne počas celého roka. V zimnom období dbajte o to, aby bolo Vaše dieťa teplo oblečené a dostatočne ochránené pred chladom. Počas veľmi studených dní je lepšie, aby sa dieťa hralo vo vnútri. V zime je tiež dôležité detskú izbu príliš nevykurovať. Udržujte teplotu medzi 19 – 20 °C a izbu i posteľnú bielizeň vyvetrajte každý deň. Ak sú počas jari hladiny peľu v ovzduší vysoké, bolo by vhodné Vaše dieťa večer okúpať a peľ z neho pred spaním zmyť.

 

7.    POKOŽKU PRAVIDELNE PREMASŤUJTE

Základom lokálnej liečby atopického ekzému sú emolienciá. Ide o špeciálne prípravky určené na premasťovanie kože. Ich každodenné používanie kožu hydratuje, odstraňuje suchosť a tlmí svrbenie. Je dôležité, aby ste používali emoliencium bez parfumu a iných látok, ktoré by mohli spôsobiť podráždenie pokožky. Dieťa má mať emoliencium so sebou aj v škole, aby sa mohlo natrieť, keď bude mať pocit, že koža začína byť suchá. Emolienciá sa nanášajú jemne na kožu celého tela minimálne 2-krát denne. Aplikujú sa vždy po kúpaní.

 

8.       DAJTE POZOR NA STRAVU

Asi u 10 % detí môžu byť spúšťačom ekzému určité potraviny. Mlieko, vajcia, citrusové ovocie, čokoláda, oriešky, korenie a niektoré farbivá patria k „najproblematickejším potravinám“. Ak si myslíte, že niektoré jedlo vyvoláva u Vášho dieťaťa vzplanutie ekzému, informujte o tom lekára.

 

9.       DIEŤA NEKÚPTE PRÍLIŠ DLHO

Pre dieťa s ekzémom sa odporúča každodenné umývanie. Voda na kúpanie alebo sprchovanie má byť vlažná a teplota v kúpeľni by nemala byť príliš vysoká, pretože extrémne teploty môžu spôsobiť podráždenie pokožky. Dlhé kúpanie pokožku vysušuje, preto by malo trvať maximálne 20 minút. Ak je to možné, uprednostnite sprchovanie pred kúpaním. Mydlo a produkty s obsahom mydla, napr. pena do kúpeľa a sprchové gély, pokožku veľmi vysušujú. Vhodné je používať hypoalergénne produkty bez obsahu parfumu a s neutrálnym alebo mierne kyslým pH. Na utieranie používajte jemné uteráky a kožu nedrhnite. Po kúpaní aplikujte premasťujúci hydratačný prípravok (emoliencium). Po dvoch hodinách je možné kožu ošetriť lokálnym imunomodulátorom.

 

10.   DODRŽUJTE ODPORÚČANÉ LIEČEBNÉ POSTUPY

Atopický ekzém je chronické ochorenie, ktoré vyžaduje komplexný prístup. Je dôležité, aby ste spolupracovali s lekárom, starostlivo sledovali účinok liečby a zabezpečili dodržiavanie odporúčaných  liečebných a preventívnych opatrení. Základným cieľom liečby je odstrániť suchosť kože, zmierniť svrbenie, a tým zabrániť vzniku zápalu. Dá sa to dosiahnuť pravidelným používaním emoliencií, ktoré zvlhčujú suchú pokožku. V čase akútneho vzplanutia ekzému sa krátkodobo používajú lokálne kortikosteroidy, ktoré zmierňujú zápal, začervenanie a svrbenie pokožky. Ak prejavy atopického ekzému pretrvávajú, v liečbe sa pokračuje lokálnym imunomodulátorom až do ich úplného vymiznutia. U detí s výskytom vzplanutí 4-krát alebo viac krát do roka sa používa lokálny imunomodulátor aj v preventívnej liečbe, ktorá trvá 12 mesiacov. Lokálny imunomodulátor sa nesmie nanášať na kožu postihnutú infekciou a na čerstvo umytú, vlhkú kožu. Aplikuje sa najskôr 2 hodiny po umytí kože. Pri pobyte na slnku je nevyhnutné používať krém s ochranným faktorom SPF 50. Na začiatku liečby sa môže vyskytnúť pocit pálenia alebo svrbenia na mieste aplikácie. Tieto príznaky sú prechodné, trvajú asi 20 minút po aplikácii a do jedného týždňa obvykle vymiznú.

 

pixel

Prvé vyšetrenie 

Prvé  vyšetrenie

viac info  TU 

 
ZAMERANIE 

ambulancia je

zameraná na deti

a dorast 

 
NOVINKA 

  • virtuálna ambulancia
  • SMS notifikácie termínov
  • výber termínu cez internet

viac informácií....        

 

 
GDPR  

Od mája 2018 platí

smernica GDPR EU 

o ochrane osobných údajov

poučenie....

 

pixel
pixel
psoit design Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky Úvodná stránka Zdravita, združenie ambulantných lekárov Zdravita, združenie ambulantných lekárov psoit design MUDr.Andrej  Zlatoš Zdravita, združenie ambulantných lekárov Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky
pixel pixel